Kadınlar için ayakkabı aşktır. Kırmızı, siyah, yeşil, mavi, beyaz renklerinin yanı sıra yüksek topuk, alçak topuk, önü açık, arkası açık derken nasıl olmasın yüzlerce ayakkabımız? Bazı ayakkabılar vardır ki diğerlerinden çok daha güzeldir, çok daha özeldir ve çok daha pahalıdır. Ama öyle böyle değil, çok pahalılar. Meraklıları için dünyanın en pahalı ayakkabı modellerini listeledik.

Ronald Winston Tasarımı Kırmızı Ayakkabı

Oz Büyücüsü filminden 50 yıl sonra, filmi tekrar canlandırmak için Dorothy’nin sihirli kırmızı ayakkabılarını tasarlar. Ve ayakkabını tasarımında yakut ve elmas kullanmış. Bu ayakkabıda 4600 adet yakut ve 50 karat elmasla birlikte toplamda 1350 karat değerli mücevher var. 2016 yılında bu ayakkabının değeri 3 milyon dolar idi.

Rita Hayworth Topuklu Ayakkabı

Stuart Weitzman tasarımı olan bu ayakkabılar çok farklı tonda çikolata kahvesi renginde. Weitzman’in koyu ve parlak renkli tasarımlarından farklı olan ayakkabı, yanık koyu kahve renginde saten kumaşla kaplı. İki tekinde de yine aynı renkte saten kumaştan yapılmış çiçekler var. Tabii çiçeklerin asıl özelliği farklı. Elmas, safir ve yakut taşlarıyla süslenmiş oldukça göz alıcı bir çiçek. Şu anda bu ayakkabılar Rita Hayworth’un kızı Prenses Yasmin Aga Khan’a ait. Bu ayakkabının da değeri 3 milyon dolar.

Sindirella Ayakkabısı

Herkesin hayran olduğu filme de çekilen Sindirella masalından ilham alan ayakkabılar, İtalyan derisinden yapılmış ve elmaslarla süslenmiş platin kemerlere sahip. Bilek bantlarının dantel görünümlü olması ve altın karışımlı transparan kısımları ile oldukça zarif bir ayakkabı. 2004 yılı Oscar töreninde Alison Krauss tarafından giyilen ayakkabının fiyatı ise 2 milyon dolar.

Tanzanya Taşı İle Süslenmiş Topuklu Ayakkabı

Lüks ve pahalı mücevher dizaynırı Eddie Le Vian ve mükemmel ayakkabılar tasarlayan Stuart Weitzman tarafından tasarlanan bu ayakkabının ön kısmı 28 karat elmastan yapılmışken bileğe doğru uzanan kısmı 200 karat Tanzanya’ya ait değerli taştan ve 16 karat da diğer değerli taşlarla süslenmiş. Henüz bir ünlü tarafından giyilip kırmızı halıda yürünmemiş bu ayakkabının fiyatı 2 milyon dolar.

Platinyum Stilettolar

Yine Stuart Weitzman tarafından tasarlanan platinyum kumaştan yapılmış bu ayakkabı, elmaslarla ve platinyum parçalarla süslü. Hem yuvarlak hem de armut şeklinde elmaslarla bezeli ayakkabının fiyatı 1,9 milyon dolar. 2002 yılına ait özel tasarım ayakkabı, Laura Harring tarafında giyildi. Akademi Ödülleri sırasında giydiği bu ayakkabıyı ve kendini korumak için 3 koruma görevlisi ile gezmiş.

Stuart Weitzman Tasarımı Kırmızı Ayakkabı

Ronald Winston’dan sonra Oz Büyücüsü’ndeki meşhur kırmızı ayakkabıları Stuart Weitzmen de tasarlamış. Kırmızı saten üzerine dizilmiş 642 tane Birmanya yakutlarından oluşan ayakkabının astarı vişne kırmızısı renginde. Elmasların toplam ağırlığı ise 123,33 karat. Toplam fiyatı ise 1,6 milyon dolar.

Rose Rengi Retro Topuklular

100 karat elmasla süslenmiş, ön kısmı T şeklinde olan ayakkabının önündeki ince ve özenle işlenmiş gül motifi ile oldukça şık bir hale bürünmüş. Retro görünümlü bu ayakkabı diğerlerinden çok farklı. Değeri ise 1 milyon dolar.

Marilyn Monroe Ayakkabısı

Yine bir Stuart Weitzman tasarımı ile karşınızdayız. Bu sefer Swarovski kristallerle süslenmiş. Ayakkabıda Marilyn Monroe tarafından takılmış küpeler kullanılmış. Değeri ise 1 milyon dolar.

Orjinal Kırmızı Ayakkabı

Hem Ronald Winston hem de Stuart Weitzmen tarafından tasarlanmış olan kırmızı ayakkabıların orjinali Washington’da sizi bekliyor. Payetleri ve vintage koleksiyonları seviyorsnaız bu ayakkabı 612,000 dolar.

Elmas Ayakkabı

1420 tane elması ayaklarınızda taşımak ister miydiniz? Bilek çevresini sarmalayan elmaslarla bezeli bu ayakkabının değeri ise 500,000 dolar. Bu ayakkabı Anika Noni Rose tarafından 2007 yılı Akademi Ödülleri töreninde giyilmiş.